Opinie Google – 5 powodów, dla których warto o nie zadbać prowadząc klub fitness

opinie google

W tym artykule pokażemy Ci 5 powodów, dla których warto zadbać o opinie Google i jak pokazać innym, że jeśli trenować, to właśnie w Twoim klubie.


Daj się poznać z najlepszej strony

Zastanawiasz się czasem na tym, jak wyglądałby Twój biznes, gdyby Twój klub fitness:

  • był najlepszy w okolicy?
  • przyciągał kolejnych klientów dlatego, że Twoi klubowicze tak bardzo Was uwielbiają, że polecają Was swoim znajomym?

A może Twój klub JEST najlepszy w okolicy?

Jest? To super! Tylko czy inni o tym wiedzą?


Zacznijmy od początku: Czym są opinie Google?

Każda firma może – i powinna – mieć swoją wizytówkę w Google. Wizytówka firmy zawiera dane firmy, godziny otwarcia, lokalizację w Google Maps i wiele innych informacji. Opinie Google są elementem profilu firmy w Google, który tworzą użytkownicy. Oznacza to, że każdy, kto posiada konto google może zostawić komentarz i ocenić dowolną firmę w skali 1-5. Na podstawie tych ocen wyliczana jest średnia: im wyższa (bliższa 5.0), tym lepiej 😉

Jak opinie Google przekładają się na funkcjonowanie Twojej firmy? O tym opowiadamy poniżej:


1. Opinie Google zwiększają Twoją widoczność w sieci

Jednym z najskuteczniejszych sposobów, aby Twój klub został zauważony przez potencjalnych klientów, są opinie dodawane w internecie. Opinie google pozwalają lepiej pozycjonować Cię w wyszukiwarce. Dzięki pozytywnym opiniom informacje o Tobie mają dużo większą szansę pojawić się na pierwszych stronach w wynikach wyszukiwania, w oparciu o lokalizację.

Oznacza to, że nie więcej osób ma szansę do Was trafić, ponieważ google wspiera te firmy, które mają zaangażowanych klientów, skłonnych do polecania ulubionych usług innym.

Google klasyfikuje lokalne strony, biorąc pod uwagę opinie użytkowników. Jeśli opinie są liczne, a noty wysokie, Google lepiej je rankuje, czyli ustawia wyżej w wynikach wyszukiwania. Gdy ktoś wyszukuje np. frazę „klub fitness w Warszawie” lub szuka firm z dużą ilością pozytywnych opinii, dzięki dobrym opiniom, masz szansę znaleźć się na pierwszych stronach wyników. Dzieje się tak dlatego, że Google chce zapewnić każdej osobie, która szuka czegoś w internecie, jak najlepszego rozwiązania.


2. Pozytywne opinie Google wpływają na decyzje kupującego

Na potencjalnych klientów bardzo duży wpływ ma to, co inni ludzie mają do powiedzenia na temat Twojej firmy. Nie wychodząc z domu, mogą sprawdzić, czy Twój klub należy do tych najbardziej lubianych i docenianych przez klientów. Na tej podstawie ogromna liczba użytkowników sieci podejmuje swoje decyzje zakupowe.

Dlatego koniecznie zadbaj o to, żeby Twoi najlepsi klienci dzielili się swoimi doświadczeniami, opisując je w opiniach google. To pomoże nowym osobom zdecydować, że to Twój klub fitness należy wybrać, kupując karnet.

Ewelina Hebda, właścicielka klubu Fit&Joy, tak mówi o skuteczności opinii:

„Opinie klientów to potężne narzędzie marketingowe! Nie ma nic bardziej wiarygodnego od dowodu społecznego, jakim jest opinia zadowolonego klienta. Dla nas to jeden z naistotniejszych filarów budowania pozycji marki i wiarygodności.

Często chwalimy się opiniami (z dumą!). To nie tylko gwiazdki, które klienci zaznaczają, ale prawie za każdym razem dłuższe wypowiedzi, w których zawierają swoje emocje i uczucia. A tego właśnie potencjalny klient poszukuje – doznań, emocji, konkretnych korzyści.

Kiedy czyta (lub ogląda – bo dużą wagę przywiązujemy także do opinii w formie wideo) o prawdziwych emocjach, jakie towarzyszą ludziom przy korzystaniu z naszego klubu – mamy najlepszy social proof na jakość.

Żadna inna forma reklamy usług nie sprawdza się nam lepiej!”


3. Publikowanie opinii Google zwiększa zaangażowanie klubowiczów

Oprócz tego, że opinie Google są ważne dla Twojej firmy, są ważne także dla Twojej klubowej społeczności. Dlaczego?

Zaangażowanie to podstawowa wartość w klubie fitness. Osoby, które są zadowolone z treningów w Waszym klubie i chętnie dzielą się tym z innymi, są Waszymi ambasadorami. To oni przyprowadzają do Was kolejnych klientów – świadomie lub nie. Klubowicz, który napisze o Was kilka miłych słów w sieci, czuje się ważny i potrzebny. Takie zachowania są bezcenne i bardzo pomagają w budowaniu relacji między klubem a klubowiczami.

Warto zachęcać klubowiczów do wystawiania opinii – np. wysyłając mail z bezpośrednim linkiem do Waszego konta w google, żeby ułatwić im zadanie. Jeśli korzystacie z systemu do zarządzania klubem fitness, najprawdopodobniej macie w nim opcję automatyzowania takich czynności. Najlepiej wysyłać takie wiadomości w momencie, gdy klubowicz jest już z Wami kilka tygodni i miał okazję Was poznać i pokochać 😉

Przeczytaj: Kto jest najlepszym klientem Twojego klubu fitness?

WodGuru jest polecanym systemem do zarządzania klubem.

Masz nieograniczony okres testowy! Zarejestruj swoje konto i sprawdź na własnej skórze, jak WodGuru może pomóc w prowadzeniu klubu.

4. Opinie Google zwiększają liczbę wejść na Twoją stronę internetową

Gdy potencjalni klienci sprawdzają Twoją ofertę, zazwyczaj podejmują decyzję o zakupie na podstawie opinii innych klientów. Gdy dotrą do Twojej strony internetowej, zazwyczaj wiedzą już co nieco na temat Waszego klubu. Często, dzięki opiniom w Google, są dość dobrze poinformowani o tym, czego mogą się spodziewać. Dzięki temu wykazują większe zainteresowanie zakupem – np. karnetu.

Jeśli chcesz poprawić konwersje, pamiętaj, aby zbierać informacje zwrotne od tych, którzy dołączyli do Waszej społeczności, rejestrując swoje klubowe konto online. Do tego także możesz użyć systemu do obsługi klubu fitness i dostępnej w nim opcji automatyzacji wiadomości. Takie rzeczy zdecydowanie powinny dziać się same! 😉


5. Aż 70% wszystkich wyszukiwań w sieci przechodzi przez Google

Google od lat jest dominującą wyszukiwarką internetową. 70% wszystkich wyszukiwań online przechodzi przez Google. Ponieważ wiele osób polega na jego potężnych algorytmach, dbanie o pozytywne opinie w Google daje szansę na poprawę SEO, czyli na bycie zauważonym w sieci.

Więcej o optymalizacji SEO klubu fitness pisaliśmy tutaj: Lokalne SEO Twojego klubu fitness – jak je poprawić?

Skoro 70% użytkowników sieci szuka informacji w Google, musisz być tam i Ty, żeby dać się znaleźć potencjalnym klientom.

system poleceń

Jak zautomatyzować pozyskiwanie opinii Google w Twoim klubie fitness?

Opracuj schemat pozyskiwania opinii od swoich klientów:

Ustal zasady pozyskiwania opinii Google

Pomyśl, ile czasu chcesz dać klubowiczowi na wyrobienie sobie własnego zdania na Wasz temat. Miesiąc? Dwa? Każda odpowiedź jest dobra – wszystko zależy po prostu od charakteru Waszego klubu.

Zaplanuj treść wiadomości email i SMS

Przygotuj tekst maila lub SMSa, w którym poprosisz klubowicza o pozostawienie opinii w Google (pamiętaj o bezpośrednim linku, pod którym można to zrobić). Wytłumacz, dlaczego opinie Google są dla Ciebie ważne i podziękuj za poświęcony czas drobnym podarunkiem – np. kawą wypitą wspólnie w recepcji klubu. W systemie WodGuru znajdziesz gotowe szablony wiadomości email i SMS, które możesz wysłać do klubowiczów w różnych sytuacjach.

automatyzator-sprzedazy-online

🚀 Darmowy ebook!

Automatyzator sprzedaży online

Ten bezpłatny ebook pozwoli Ci zautomatyzować sprzedaż online i odzyskać mnóstwo czasu poświęcanego na ręczne księgowanie płatności!

*Tylko dla właścicieli klubów!

📥 Pobierz

Zautomatyzuj proces zbierania opinii Google

Zaplanuj, w jakiej sytuacji ma zostać wysłany przygotowany przez Ciebie mail lub SMS do klubowicza. Przykładowo, może być to 6 tygodni po dołączeniu do klubu. Zobacz, jak w łatwy sposób ustawić taki automat w systemie do obsługi klubu: Automatyzacja wysyłki maili i SMSów

Odpowiadaj na każdą opinię

Gdy na Twoim koncie w Google pojawi się nowa opinia, dostaniesz powiadomienie na swoją skrzynkę pocztową. Pojawiła się pozytywna opinia? Wtedy sprawa jest prosta – podziękuj i zachęć do kolejnego treningu w klubie. A jeśli zdarzy się, że ktoś wystawi negatywną opinię, spróbuj konstruktywnie się do niej odnieść i przekuć sytuację na pozytywną. Merytoryczne odpowiedzi na negatywne opinie pokazują potencjalnym klientom zrozumieć kontekst i poczuć, że ważny jest dla Ciebie dobrym wizerunek Twojej firmy.

Stwórz kod QR

Dodatkowo, oprócz mailingu, możesz przygotować plakaty zachęcające do wystawienia opinii. Kod QR możesz w łatwy sposób stworzyć bezpłatnie np. tutaj. Użyj tego samego linku, który wysyłasz w automatycznych wiadomościach do klubowiczów. Zamieść kod na grafice i rozwieś plakaty w widocznych miejscach w klubie.


Przykładowy, automatyczny email z prośbą o wystawienie opinii Google może wyglądać tak:

Tytuł: Jak Ci się u nas trenuje? Daj znać i daj się zaprosić na kawkę! ☕

Cześć,

Jak Ci się u nas trenuje? Jest fajnie? O to chodziło? 😉

Mamy nadzieję, że tak! ❤️

Jeśli czujesz, że nasz klub jest miejscem, które warto poznać, mamy do Ciebie prośbę 😊

Zależy nam na tym, żeby Google nas lubiło, a Google lubi miejsca z opiniami 😎

Dzięki temu – nowe osoby łatwiej nas znajdą, i być może dzięki Tobie podejmą (słuszną! 😉) decyzję, żeby nas poznać 😊

To z kolei da nam możliwość rozwoju, lepszego gospodarowania grafikiem, zajęciami i ogólnym rozwojem naszego klubu.

My za taką opinię odwdzięczymy się wieloma uśmiechami i pyszną kawką przy najbliższym treningu ❤️

Dlatego jeszcze raz – jeśli podoba Ci się u nas, lubisz z nami ćwiczyć, albo po prostu wpaść na trochę, żeby wyjść z domu, spotkać ziomeczków i razem się trochę zmęczyć – powiedz o tym innym:

(tutaj wklej link do swojego strony w google)

Będzie nam bardzo miło!

Ściskamy,

Ekipa klubu


Podsumowanie: dlaczego dbanie o opinie Google jest tak ważne?

Google to gigant, który premiuje aktywność i zaangażowanie użytkowników. Duża liczba opinii Google i wysoka średnia ocen zdecydowanie poprawiają widoczność Twojej firmy w sieci. Google podpowiada „dobre” biznesy tym, którzy szukają konkretnych usług.

Dodatkowo, opinie google pozyskiwane od klubowiczów to coś, co zacieśnia więzi między Waszymi podopiecznymi a klubem. A to z kolei przekłada się bezpośrednio na to, jak długo pozostaną oni Waszymi klientami.

Czyli: zbieraj pozytywne opinie od swoich klientów, bo to pomoże rozwinąć Twój klub fitness niewielki kosztem. 😉

Przeczytaj też: Retencja w klubie fitness

WodGuru jest polecanym systemem do zarządzania klubem.

Masz nieograniczony okres testowy! Zarejestruj swoje konto i sprawdź na własnej skórze, jak WodGuru może pomóc w prowadzeniu klubu.