Lokal pod klub fitness. Na co zwrócić uwagę?

W ostatnich latach klub fitness stał się bardzo popularnym pomysłem na biznes. Jednak te z pozoru proste czynności niewymagające od przyszłego właściciela skomplikowanych, trudnych do zdobycia zezwoleń oraz konieczności posiadania uprawnień, mogą nie przynieść w przyszłości zamierzonych efektów i zysków. Kluczowym etapem mającym wpływ na powodzenie naszej działalności ma bowiem trafne ulokowanie klubu fitness w miejscu, gdzie wzbudzi on największe zainteresowanie i przyciągnie stałych klientów. To znaczy, że lokal pod klub fitness musi spełnić wiele warunków. Aby swój pomysł wcielić w życie, trzeba w sposób profesjonalny, zaplanować każdy szczegół przyszłej działalności. Jeśli mamy taką możliwość, warto również skorzystać z doświadczenia i wiedzy osób, które mają za sobą otwarcie klubu fitness zakończone sukcesem.

Badanie rynku

Opracowanie profesjonalnego biznesplanu to podstawa przyszłych działań każdego właściciela klubu fitness. W biznesplanie powinniśmy wziąć pod uwagę takie składowe jak:

 • lokalizacja (prowincja, centrum),
 • wielkość miasta (ilość mieszkańców),
 • metraż obiektu,
 • nasz budżet i szacowane koszty miesięczne,
 • potrzeby i oczekiwania konsumentów,
 • określenie grupy docelowej (potencjalni użytkownicy klubu fitness),
 • obecne trendy,
 • badanie lokalnego rynku — konkurencja (jej produkty, oferty, odbiorcy),
 • określenie wielkości rynku,
 • wyznaczenie koncepcji klubu fitness (klub treningowy, fitness, rodzinny, prozdrowotny).

Lokalizacja. Gdzie znaleźć najlepszy lokal pod klub fitness?

Miejsce, na wymarzony klub fitness jest w dużej mierze uzależnione od predyspozycji finansowych przyszłego właściciela klubu. Zasada jest taka, że im bardziej popularne, zaludnione miejsce (np. galerie handlowe), tym koszty czynszu wyższe. Na szczęście istnieje wiele miejsc, w których klubu fitness przyciągnie klientów i stanie się atrakcją najbliższego otoczenia. Pamiętajmy, że atrakcyjna oferta klubu fitness, jego wygląd i atmosfera w nim panująca również przyciąga naszych odbiorców, nawet jeśli lokalizacja naszego klubu nie do końca jest dla nich satysfakcjonująca i dogodna.

Wśród najczęściej polecanych lokalizacji pod klub fitness wymieniamy:

1. Centrum miasta.

2. Położenie w pobliżu zakładów pracy, firm korporacyjnych, biurowców.

3. Galerie i centra handlowe.

4. Duże skupiska osiedli mieszkaniowych.

5. Hotele.

6. Miasteczka akademickie (szkoły, uczelnie).

7. Pobliskie położenie ośrodka kultury.

8. Apartamentowce.

Dodatkowe atuty i udogodnienia.

Klub fitness to wymagający biznes, od którego sukcesu zależy zaangażowanie w badanie rynku oraz właściwe ulokowanie naszych usług w trafnym miejscu, gdzie wzbudzać będzie największe zainteresowanie, a jednocześnie będzie dostępne na ,,wyciągnięcie ręki” Klienta. Warto więc przy wyborze lokalu pod klub fitness wziąć pod uwagę jego dodatkowe atuty, które wzbogacą naszą ofertę, a nasz lokal uczynią bardziej interesującym i ciekawym dla potencjalnego Klienta. Podczas poszukiwań zwróćmy więc uwagę na takie czynniki jak:

 • swobodny dostęp do parkingu (najlepiej bezpłatnego),
 • łatwy i szybki dostęp do komunikacji miejskiej (autobus, metro),
 • dostępne w pobliżu punkty gastronomiczne.

Wymagana minimalna powierzchnia na klub fitness.

Kolejnym ważnym elementem podczas poszukiwań idealnego miejsca na nasz klub fitness jest kierowanie się wiedzą i doświadczeniem specjalistów, którzy wskazują, że powierzchnia klubu nie może liczyć mniej niż 200 metrów kwadratowych. Znając bowiem przepisy i wymagania prawne każdy właściciel musi zdawać sobie sprawę, z konieczności zagospodarowania około połowy wynajmowanej powierzchni na inne pomieszczenia niż sale do ćwiczeń (szatnia, natryski, sanitariaty, recepcja, pomieszczenia socjalne dla pracowników).

Szacunkowe koszty inwestycji i opłaty miesięczne.

KOSZTY INWESTYCJI

RAZEM: 50–60 tys. zł. a w tym:

 • lokal pod klub fitness (wynajem): ok. 10 tys. zł
 • adaptacja lokalu: 15–20 tys. zł
 • sprzęt podstawowy (maty, stepy): 10–15 tys. zł
 • wystrój i aranżacja wnętrza (meble, biały montaż): 10 tys. zł
 • kasa fiskalna: 1,5 tys. zł
 • reklama (strona www., ulotki, ogłoszenia reklamowe, promocja w social mediach) — ok. 4 tys. zł.

KOSZTY MIESIĘCZNE

RAZEM: 18–20 tys. zł a w tym:

 • wynajem lokalu: ok. 10 tys. zł
 • pensja dla kadry pracowniczej (3 osoby): 6–8 tys. zł
 • rachunki: 1,5 tys. zł
 • opłaty stałe (składki, ZUS): 1 tys. zł

Opłaty związane z wykorzystaniem muzyki w klubie fitness.

Planując comiesięczne koszty związane z prowadzeniem klubu fitness, wiele osób spotyka się po raz pierwszy z informacją o obowiązku dokonywania opłat za puszczanie w swoim klubie muzyki pochodzącej z różnych źródeł.

Niestety każdy inwestor musi liczyć się z obciążeniem finansowym w tym zakresie, zwłaszcza jeśli prowadzi branżę, której uzyskany przychód w dużej mierze wiąże się z towarzyszącą podczas zajęć muzyką, jak w przypadku klubów fitness czy szkół tańca.

Organizacje wobec których każdy właściciel klubu fitness zobowiązany jest uiszczać opłaty:

1. ZAIKS — Stowarzyszenie Autorów reprezentujące prawa twórców (kompozytorów, autorów tekstów).

2. ZPAV — Związek Producentów Audio-Video reprezentujący prawa producentów.

3. SAWP — Stowarzyszenie Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno-Muzycznych reprezentujące prawa artystów — wykonawców muzyki.

4. STOART — Związek Artystów Wykonawców reprezentujący prawa artystów — wykonawców muzyki.

Wysokość opłat.

Nie da się jednoznacznie określić wysokości wymaganych opłat dla każdego klubu fitness korzystającego ze sprzętu muzycznego. Wysokość stawek uzależniona jest bowiem od kilku czynników, między innymi:

 • miasta,
 • powierzchni (metrażu) sali,
 • ilości sal przeznaczonych do ćwiczeń,
 • roli muzyki w klubie.

Warto zapoznać się z przedstawioną poniżej tabelą stawek (opłat) za odtwarzanie utworów muzycznych.

http://ozz.zpav.pl/pliki/dopobrania/Tabela_stawek_wynagrodzen_za_odtwarzanie_utworow_i_przedmiotow_praw_pokrewnych.pdf